Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2019

počítadlo návštev

 • 3642169prečítania:
 • 160Prečítania dnes:
 • 797prečítania včera:
 • 7654prečítania posledný týždeň:
 • 758046návštevníkov:
 • 93návštevníkov dnes:
 • 401návštevníkov včera:
 • 2734návštevníkov posledný týždeň:
 • 436Návštevníkov denne:
 • 6Teraz ONLINE:

Bratislava zaspomína na Deža, Dúbravka odhalí pamätník Ursinymu

Na Fedákovej ulici v bratislavskej Dúbravke pribudne dielo pripomínajúce knihu. Odhalenie pamätníka bude sprevádzať koncert 29. septembra.

„Na tejto ulici som doma. A u žien som tu kráľ,“ zaspomínal na Deža Ursinyho jeho priateľ, textár a spoluautor jeho hudobných projektov Ivan Štrpka, básnik, Osamelý bežec, Dúbravčan. Vybral riadky, slová, ktoré napísal o Dúbravke a sú súčasťou piesne Deža Ursinyho – Radar sa krúti.
Práve s cieľom nezabudnúť a pripomenúť slovenského hudobníka, dramaturga, umelca a aj Dúbravčana Deža Ursinyho vznikol občiansky projekt osadenia pamätníka Dežovi Ursinymu v mestskej časti Bratislava-Dúbravka.
Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a venčil psa Havrana a aj v roku 1995 zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach…
„Na Dežov odkaz má upozorniť pamätník a aj podujatie s názvom Spomienka na Deža, ktoré má jeho odhalenie sprevádzať. Naplánované je na sobotu 29. septembra, v posledných víkend nedožitej Dežovej 70-tky,“ približuje podujatie Dúbravčan a jeden z iniciátorov projektu Juraj Štekláč.
Celé podujatie venované Dežovi Ursinymu sa začne o 16tej v parku na Fedákovej, pamätník sa má odhaliť o 18.30 v sprievode umelcov, autorky diela, priateľov a fanúšikovej Dežovej hudby.
Na pódiu sa počas podujatia vystriedajú skupiny Kam z konopí, Definitívum, príde aj charizmatická Szidi Tobias so skupinou, spoločne zahrajú Oskar Rózsa, Marián Slávka, Vladislav Slnko Šarišský a Andrej Šeban, Jakub Ursiny & Teatro fatal a na záver Henry Tóth s formáciou. Akciu bude sprevádzať aj čítačka textov Deža Ursinyho a Ivana Štrpku, predaj kníh, platní, albumov.
Na celé podujatie je vstup voľný. Vytvorenie pamätníka a Spomienku na Deža podporila mestská časť Bratislava-Dúbravka, Bratislavský samosprávny kraj a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, akcia totiž patrí k dozvukom Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava.
Myšlienka osadiť a pripomenúť slovenského hudobníka Deža Ursínyho vznikla spontánne v kruhu Dúbravčanov. S iniciatívou prišiel Dúbravčan Juraj Štekláč, člen kultúrnej komisie v Dúbravke, ktorý ideu predstavil komisii.
Komisia sa návrhom zaoberala niekoľkokrát, návrh podporili aj Dúbravské noviny. Autorského návrhu diela sa zhostila sochárka a odborná asistentka Vysokej školy výtvarných umení Mgr. art. Mira Podmanická, ArtD.
Sochárka komisii predstavila dve umelecké stvárnenia. K spolupráci a konzultácii bol prizvaný aj syn umelca, Jakub Ursiny. Kultúrna komisia kladne hodnotila návrh s názvom „Listovanie“. Projekt potom na miestnom zastupiteľstve podporili aj dúbravskí poslanci.
„Návrh Listovanie je objekt pripomínajúci knihu. Niekoľko kovových strán je zoradených za sebou. Sú na nich základné informácie o Dežovi Ursínym a výber z jeho tvorby, textov a piesní. Prináša pohľad, nazretie do tvorby umelca,“ približuje dielo Mira Podmanická.
Na Fedákovej sa tak bude dať pristaviť, pozrieť, prečítať, zamyslieť a možno aj spoznať. Spoznať odkaz.
Možno tak, ako spieva Andrej Šeban v piesni venovanej Dežovi: „Odkaz je jeden a synov je veľa, pomaly a priamo kráčať, nebáť sa cieľa.“

Spomienka na Deža

29. september od 16:00 – park na Fedákovej

odhalenie pamätníka Listovanie, hudba, čítačka, stretnutia, prekvapenia
Koncert a spomienka venovaná umelcovi Dežovi Ursinymu

Kam Z Konopí
Skupina Definitívum (Jiří Machala – bicie nástroje, Dano Axman – ústna harmoniky, Ondřej Daniš – spev, klávesové nástroje, Marcel Daniš – spev, basová gitara, Michaela Turcerová – alt saxofón,)
Szidi Tobias & Band – Bratislava
18:30 – odhalenie pamätníka Dežovi Ursinymu, dielo sochárky Mira Podmanická
Oskar Rozsa, Marián Slávka, Vladislav Slnko Šarišský, Andrej Seban
Kubo Ursiny & TEATRO FATAL
Henry Tóth s formáciou

Čítačka: Anna Šišková, Szidi Tobias, Mirka Ábelová, Ivan Štrpka
Kníhkupectvo Artforum, Dr. Horák, tričká, Vino Gallery – Pezinok, Pivotéka.ba – MorePiva.sk, Podymníky Veľký Kyr

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com