Posledná aktualizácia

 • 20 september, 2020

počítadlo návštev

 • 3886211prečítania:
 • 119Prečítania dnes:
 • 242prečítania včera:
 • 2160prečítania posledný týždeň:
 • 875374návštevníkov:
 • 57návštevníkov dnes:
 • 117návštevníkov včera:
 • 746návštevníkov posledný týždeň:
 • 103Návštevníkov denne:
 • 5Teraz ONLINE:

Buďte ekologickí a navyše šetrite! Cestujte vlakmi ZSSK za polovicu

Emisie oxidu uhličitého (CO2) znamenajú pre environment naozaj alarmujúci problém. Svedčí o tom aj varovanie Svetovej meteorologickej organizácie, že ak nedôjde k zníženiu emisií CO2 a ďalších skleníkových plynov, bude to mať pre našu planétu fatálne následky. Hoci cestná doprava produkuje omnoho viac CO2 ako iné spôsoby dopravy a znečistenie ovzdušia aj environmentálny hluk majú na svedomí viacero zdravotných problémov (napr. poruchy spánku, vysoký krvný tlak či kardiovaskulárne ochorenia), v cestovaní hrajú stále najväčší prím autá. Stačí však jednoduché odhodlanie ísť pre zmenu do práce či školy pešo, na bicykli alebo verejnou dopravou a spoločne urobíme veľkú službu pre vlastné zdravie aj okolie.

Slovensko teraz môže byť zelenšie aj vďaka vám. Myslite ekologicky a cestujte od 16. do 22. 9. 2019 v rámci Európskeho týždňa mobility (ETM) vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Navyše, ak počas tretieho septembrového týždňa využijete služby národného dopravcu, cestujete so zľavou vo výške 50 % vo všetkých osobných vlakoch, v regionálnych expresoch aj v tatranských električkách a zubačkách (trate TEŽ + OŽ). Viac informácií nájdete na  https://www.slovakrail.sk/sk/tyzden-mobility.html.

„Samozrejme, chodec či cyklista nezaťažujú životné prostredie vôbec, no zároveň nie je možné chodiť pešo alebo na bicykli všade. Práve preto predstavuje na dlhšie vzdialenosti železničná doprava najekologickejšiu alternatívu cestovania. Vymeniť auto za vlak je vždy správnym rozhodnutím a ten rozdiel je z pohľadu produkcie CO2 skutočne markantný. Vlak oproti autu usporí takmer 90 g CO2/osobokilometer, čo je ohromné číslo. Pri spiatočnej ceste napríklad na trati Prešov – Košice tak jeden človek ušetrí takmer 6 kg CO2, medzi Trnavou a Bratislavou vyše 8 kg CO2,“ uviedol Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Tohtoročný slogan ETM znie PREJDIME SA SPOLU! a kladie dôraz na bezpečnú chôdzu aj bicyklovanie. Mestá, ktoré podporujú pešiu chôdzu či jazdu na bicykli sú vnímané ako atraktívnejšie, s nižšími emisiami, menším preťažením a vyššou kvalitou života pre svojich obyvateľov. Niet preto divu, že najviac cyklistov jazdí vo vyspelých štátoch, akými sú Dánsko a Holandsko. Počas ETM však máte aj vy možnosť zažiť dobrý pocit a byť prínosom pre našu planétu, pričom aj vďaka projektom zdieľaných bicyklov v mnohých slovenských mestách je to skutočne jednoduché.

Spat

Počasie