Posledná aktualizácia

 • 23 máj, 2020

počítadlo návštev

 • 3832536prečítania:
 • 322Prečítania dnes:
 • 296prečítania včera:
 • 3408prečítania posledný týždeň:
 • 856688návštevníkov:
 • 101návštevníkov dnes:
 • 125návštevníkov včera:
 • 1223návštevníkov posledný týždeň:
 • 166Návštevníkov denne:
 • 5Teraz ONLINE:

Chorvátsky premiér Plenković: EÚ nesmie cúvať, musí postupovať vpred

druhá zo série diskusií poslancov s lídrami členských štátov o budúcnosti EÚ

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png solidarita ako základ každej aktivity EÚ

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png budúcnosť založená na rovnosti štátov, občanov a príležitostí

Poslanci v utorok diskutovali o budúcnosti EÚ s predsedom chorvátskej vlády Andrejom Plenkovićom. Ide o druhú rozpravu tohto druhu na pôde Európskeho parlamentu.

„Musíme sa uberať vpred, nie vzad. Chorvátsko vstúpilo do Európskej únie, aby budovalo a rozvíjalo európsky projekt spolu s našimi partnermi, aby sme vybudovali budúcnosť založenú na rovnosti – rovnosti štátov, občanov a príležitostí,‟ vyhlásil chorvátsky premiér.

Andrej Plenković pri predstavovaní svojej vízie budúceho fungovania EÚ podčiarkol, že solidarita musí zostať „jedným z pilierov našich aktivít.‟ Poukázal tiež na dôležitosť jednoty EÚ, nakoľko „iba spoločne môžeme napredovať.‟

Predseda chorvátskej vlády vyzdvihol do budúcnosti výzvam rastu a kohézie zdôrazňujúc, že EÚ potrebuje dosiahnuť, aby sa všetky jej členské štáty rozvíjali rovnako. „Všetci naši občania by mali cítiť prínosy členstva v EÚ a mali by si osvojiť a aktívne sa podieľať na jej ďalšej výstavbe,‟ vyhlásil. Dodal tiež, že Únia musí investovať do vzdelávania, kultúry a kreativity, výskumu a vývoja, zároveň však musí zaistiť finančnú stabilitu, aby ochránila občanov pre možnými finančnými krízami.

Reakcia predsedu EP

„Premiér Plenković vo svojom prejave načrtol pozitívnu perspektívu európskej budúcnosti, v ktorej Chorvátsko a EÚ spoločným úsilím dosiahnu zefektívnenie Únie. Predniesol výborné argumenty v prospech členstva v EÚ a opísal, ako z toho Chorvátsko profituje. Zároveň však správne pomenoval niektoré výzvy, ktorým musíme čeliť všetci spoločne, napríklad bezpečnosť, nekontrolovaná migrácia a nezamestnanosť mladých,‟ uviedol predseda EP Antonio Tajani.

Rozprava

Väčšina lídrov politických skupín v EP ocenila vyjadrenia Andreja Plenkovića o demokratickejšej Únii. Schopnosť Chorvátska urobiť bodku za svojou pohnutou históriou podľa nich môže slúžiť ako príklad toho, aká budúcnosť sa dá vybudovať tvrdou prácou a odhodlaním.

Časť poslancov vyzdvihla dôležitosť zachovania národnej identity občanov EÚ, ktorá bude súčasťou ich silnej európskej identity. Ďalší zákonodarcovia zdôraznili potrebu posilniť investície do vytvárania pracovných príležitostí, zvyšovania životnej úrovne a vytvorenie sociálnejšej Únie.

Poslanci tiež vyzvali na inštitucionálne reformy, vrátane zavedenia paneurópskeho volebného obvodu, a zopakovali svoj prísľub postaviť sa za krajiny západného Balkánu v ich snahe o pristúpenie do EÚ za predpokladu, že sa vyriešia ich spory týkajúce sa hraníc a dôjde k splneniu všetkých podmienok na vstup do Únie.

Spat

Počasie