Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2019

počítadlo návštev

 • 3642074prečítania:
 • 65Prečítania dnes:
 • 797prečítania včera:
 • 7559prečítania posledný týždeň:
 • 757997návštevníkov:
 • 44návštevníkov dnes:
 • 401návštevníkov včera:
 • 2685návštevníkov posledný týždeň:
 • 436Návštevníkov denne:
 • 11Teraz ONLINE:

Dúbravčania sa vyjadria, akú budúcnosť by chceli v schátranej budove

Vypálená, zničená a najmä nebezpečná. Taká bola roky budova na Ulici kpt. Rašu v centre Dúbravky. Prespávali v nej bezdomovci, stretávali mladí aj narkomani. Požiare, výjazdy polície, sťažnosti obyvateľov neboli v súvislosti s objektom ničím výnimočným. Po zotmení sa ľudia báli prechádzať okolo.

Na zmene pracuje už od roku 2015 súčasné vedenie mestskej časti Bratislava-Dúbravka. V lete v roku 2015 sa rozhodlo, že budovu, v ktorej v minulosti fungovala aj materská škola, získa, aby riešila jej budúcnosť.

Budova mala totiž viacerých vlastníkov, čo komplikovalo obnovu a aj starostlivosť o ňu.

Od nástupu do funkcie som rokoval so spoluvlastníkmi, nakoniec prišlo k dohode,“ priblížil starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „Dve pätiny vlastnil Slovenský červený kríž a zvyšok patril ministerstvu vnútra.“

Dúbravskí poslanci po lete v roku 2015 schválili odkúpenie podielu od Slovenského červeného kríža za 12-tisíc eur a zámenu s ministerstvom vnútra. Za časť objektu na Ulici kpt. Rašu dostalo ministerstvo telocvičňu v škole na Bilikovej. Budovu aj tak ministerstvo vlastní, šlo teda len o scelenie majetku rezortu.

Zámena s ministerstvom sa však pre legislatívne kroky a postupy ťahala, budovu do svojej správy tak Dúbravka získala až na jeseň roku 2017.

Hneď potom začala mestská časť s veľkým čistením objektu, záhrady, areálu a následne jeho uzavretím pred nevítanými návštevníkmi. Okolie aj objekt sú tak bezpečnejšie.

Aktuálne chce mestská časť Bratislava-Dúbravka zbierať podnety, nápady, námety, čo by si Dúbravčania želali v budove. Možností je veľa, nutné je však myslieť na financovanie, udržateľnosť projektu. Starosta Martin Zaťovič pozýva preto obyvateľov na stretnutie priamo pri objekte.

Na slovíčku so starostom sa bude debatovať a zbierať námety, hovoriť sa však bude aj o iných problémoch, starostiach aj radostiach Dúbravky. Stretnutie priamo pri objekte na Ulici kpt. Rašu je naplánované na 4. októbra o 17tej. V prípade dažďa sa stretnutie a debata uskutoční v Oranžovej sále Domu kultúry Dúbravka.
Neformálne debaty pod názvom Na slovíčko začalo vedenie Dúbravky organizovať na jar v roku 2015. Mestská časť podnety od obyvateľov spisuje, informuje o riešeniach, venuje im rubriku v Dúbravských novinách. Mnohé pripomienky spadajú totiž napríklad do kompetencie magistrátu alebo iných inštitúcií. Na stretnutia starosta pozýva aj miestnych poslancov, ktorí sa v prípade záujmu môžu zúčastniť a pridať sa k debate.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com