Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2019

počítadlo návštev

 • 3642049prečítania:
 • 40Prečítania dnes:
 • 797prečítania včera:
 • 7534prečítania posledný týždeň:
 • 757986návštevníkov:
 • 33návštevníkov dnes:
 • 401návštevníkov včera:
 • 2674návštevníkov posledný týždeň:
 • 436Návštevníkov denne:
 • 11Teraz ONLINE:

Dúbravka na juniálese predstaví novú mobilnú aplikáciu

Zábava s čerešňami na všetky spôsoby. Taký bude piatok 14. júna v Mestskej časti Bratislava – Dúbravka. Pred Domom kultúry o 16tej vypukne Čerešňový juniáles.
Program pripomenie históriu pestovania a zberu čerešní v Dúbravke, chýbať nebude strihanie veľkého čerešňového strapca, vystúpenie speváckeho súboru Denného centra 1 s názvom Dúbravské strešne, ktorého meno „strešne“ odkazuje na dúbravské nárečie a čerešňovú minulosť.
Pre deti je na podujatí pripravený interaktívny koncert Mia a podvečer folk-rockový koncert skupiny DORA.
Súčasťou podujatia bude aj predstavenie novej mobilnej aplikácie pre Dúbravčanov s názvom SOM – Správy o meste Dúbravka.
„Aplikáciou chceme najmä zlepšiť informovanie obyvateľov,“ hovorí starosta Dúbravky Martin Zaťovič. „Dať im vedieť, keď sa napríklad musí nejaké podujatie pre počasie presunúť, zrušiť, alebo meteorológovia vyhlásia výstrahu.“
Aplikácia má slúžiť Dúbravčanom na rýchle informovanie o podujatiach v mestskej časti, novinkách, mimoriadnych udalostiach. V aplikácii sa dá pozrieť aj to, o čom píšu Dúbravské noviny alebo čo sa dá pozrieť v dúbravskej online televízii. Súčasťou je aj susedská burza, dôležité kontakty a informácie o verejnej doprave. Aplikácia SOM Dúbravka je už prístupná, dá sa stiahnuť, prezerať, spoznávať.
Jej súčasťou je aj dúbravské logo, ktoré predstavuje Dúbravku ako čerešničku Bratislavy.
Začiatkom tohto roku vypísala súťaž na logo Petržalka, v týchto týždňoch aj mestská časť Lamač. Dúbravka má svoje logo už od roku 2016. Späté je s mestskou časťou, jej s jej slávnou čerešňovou tradíciou a minulosťou. Jeho autorom je grafický dizajnér Martin Žilinský, tvorca loga hlavného mesta, držiteľ Národnej ceny za dizajn, pôvodom Dúbravčan.
Dúbravka bola kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a čerešne sa vyvážali až do Prahy. Najväčší rozsah nadobudol vývoz po prvej svetovej vojne, keď sa stali významnou obchodnou komoditou, ktorá vylepšovala rozpočet mnohých rodín. Dúbravčania zo železničnej stanice v Lamači v sezóne mohli denne vypraviť jeden až jeden a pol vagóna čerstvých čerešní do Prahy. Typické jedlo pre Dúbravku bolo preto také, ktoré obsahovalo aj čerešne.

Časový program Čerešňového juniálesu
16.00 otvorenie podujatia, príhovor starostu M. Zaťoviča, strihanie čerešňového strapca, pár slov z histórie pestovania čerešní v Dúbravke
16.30 Dúbravské strešne – súbor dúbravského Denného centra
17.00 MIA – Interaktívny koncert pre deti, plný zábavy
18.00 DORA – Folklór & Rock

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com