POZOR! Zmena premierového vysielania, od 22.01.2020 vysielame premieru vždy v stredu o 18:00 ako v rozvodoch tak aj na internete. Vaša Dúbravska televízia.

Posledná aktualizácia

 • 25 január, 2020

počítadlo návštev

 • 3767024prečítania:
 • 468Prečítania dnes:
 • 977prečítania včera:
 • 6165prečítania posledný týždeň:
 • 826826návštevníkov:
 • 337návštevníkov dnes:
 • 611návštevníkov včera:
 • 3895návštevníkov posledný týždeň:
 • 510Návštevníkov denne:
 • 7Teraz ONLINE:

Informačná kancelária EP ocenila Ambasádorské školy EP

Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku dnes (29. septembra) slávnostne odštartovala druhý ročník programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu, do ktorého sa zapája 19 stredných škôl z celého Slovenska. Tie nadväzujú na 15 pilotných škôl zapojených do prvého ročníka, ktoré dnes zase dostali plakety osvedčujúce, že škola sa stala držiteľkou titulu Ambasádorská škola EP. Certifikáty dostalo 35 senior ambasádorov a ambasádoriek a 235 junior ambasádorov a ambasádoriek.

Program Ambasádorská škola EP realizuje Informačná kancelária Európskeho parlamentu. Spolupracuje pritom s Academia Istropolitana Nova a Helsinským výborom pre ľudské práva na Slovensku. Ide o vzdelávací program, ktorý je zameraný na žiačky a žiakov stredných a odborných škôl. Jeho cieľom je šíriť informácie o Európskej únii medzi mladými ľuďmi za pomoci ambasádorov a ambasádoriek na vybraných školách.

Nejde len o učenie sa faktov o EÚ, ale aj o priamu skúsenosť s európskym občianstvom – čo táto skutočnosť znamená pre náš každodenný život a ako zmeniť Európu v budúcnosti podľa predstáv mladých a taktiež porozumieť významu účasti na európskych voľbách.

Aktivity boli v rámci 1. ročníka realizované na 15 školách 35 senior ambasádormi a 235 junior ambasádormi. Celkový počet aktivít bol 174 a odhadom sa na nich zúčastnilo 11630 detí, učiteľov a občanov. Dva najlepšie tímy navštívia sídlo Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Po 1. ročníku sa nimi stali žiaci z Gymnázia I. Kupca z Hlohovca a Gymnázia Snina. Niektorí učitelia sa zase môžu zúčastniť odborných seminárov v Bruseli.

Podľa riaditeľa Informačnej kancelárie EP na Slovensku Roberta Hajšela Slovensko nedávno rekordne bodovalo vďaka Petrovi Saganovi v cyklistike. No zažívame aj negatívne prvenstvá- v podobe najnižšej účasti, a to najmä mladých ľudí, vo voľbách do EP. Preto sú programy ako EPAS dôležité, keďže mladí sa vedia zapojiť do konkrétnych európskych aktivít, ktoré sa ich týkajú. S prítomnými ambasádormi diskutoval aj poslanec EP Ivan Štefanec.

Vzdelávací program EPAS sa na Slovensku realizuje v období rokov 2017-2019 a môže sa do neho zapojiť približne 60 stredných škôl. Je to príležitosť spoznať lepšie európsky hodnotový priestor, prispieť k jeho ďalšiemu rozvoju, získať prestíž Ambasádorskej školy Európskeho parlamentu a zároveň niekoľko zaujímavých ocenení.

Viac informácií:

http://www.europarl.europa.eu/slovakia/sk/mladez/epas.html

Zoznam škôl, ktoré sa zúčastnili 1. ročníka EPAS:

Gymázium Pankúchova, Bratislava

Súkromná stredná umelecká škola dizajnu, Bratislava

Spojená škola, Nitra

Piaristické gymnázium J. Kalazanského, Nitra

Obchodná akadémia, Levice

Obchodná akadémia, Trnava

Gymnázium Pierra de Coubertina, Piešťany

Stredná zdravotnícka škola, Skalica

Gymnázium Ivana Kupca, Hlohovec

Obchodná akadémia, Prievidza

Obchodná akadémia, Liptovský Mikuláš

Súkromné gymnázium, Lučenec

Gymnázium, Alejova, Košice

Gymnázium, Snina

SOŠ, Levice

Spat

Počasie