Posledná aktualizácia

 • 20 november, 2019

počítadlo návštev

 • 3699015prečítania:
 • 65Prečítania dnes:
 • 666prečítania včera:
 • 5163prečítania posledný týždeň:
 • 787417návštevníkov:
 • 28návštevníkov dnes:
 • 383návštevníkov včera:
 • 3093návštevníkov posledný týždeň:
 • 505Návštevníkov denne:
 • 8Teraz ONLINE:

Mláďa leoparda cejlónskeho

Leopard cejlónsky (Panthera  pardus kotiya)

V bratislavskej ZOO sa 13. júla 2018 narodilo mláďa leoparda cejlónskeho nášmu chovnému páru – samici Nimali a samcovi Wanjovi. Tento druh leoparda patrí k ohrozeným druhom živočíchov. Matka Nimali sa narodila v našej ZOO 26.6.2011. Je potomkom samice Sarisky (nar. 26.5.2007 v La Parc des Félins, Nesles, Franúzsko) a samca Lothara (nar. 29.5.1994 v ZOO Arnhem, Holandsko). Otec Wanja sa narodil v ZOO Arnhem (Holandsko) 5.4.2004 a k nám do ZOO prišiel v roku 2010 ako náhradný chovný samec za samca Lothara.

Dlhá cesta k mláďatku

Na základe odporúčania EEP koordinátora spojiť naše leopardy v roku 2017, prípadne 2018 sme na jeseň pripravili prvé priame spojenie zvierat. Jedince sa dlhodobo poznajú a kontaktujú cez mrežu, či sklo podľa toho, v ktorom priestore chovného zariadenia sa nachádzajú. Interakcie medzi nimi boli dlhodobo pozitívne, bez prejavov, či náznakov agresivity. Avšak vždy je prvý osobný kontakt bez bariér rizikový a môže dôjsť k nepredvídaným reakciám zvierat. Prvé spojenie sa uskutočnilo 7.11.2017. Po vypustení boli zvieratá veľmi nesmelé, udržiavali si medzi sebou bezpečnú vzdialenosť a navzájom sa pozorovali a vyhodnocovali. Nimali bola z prítomnosti samca spočiatku veľmi nervózna. Vždy keď sa Wanja pohol, vyhrážala sa mu. Wanja je veľmi decentný a tolerantný samec a plne akceptoval nevôľu samice, vôbec sa nesnažil sa k nej priblížiť. Postupne sa samica osmelila natoľko, že sa začala samcovi ponúkať, on však na to reagoval únikom.

Aj ďalšie dni sa niesli v podobnom duchu, kedy oba jedince prichádzali na to ako na „to“. Až do februára bola ruja samice slabá, čo má súvis so samotným ročným obdobím. Od februára sa opäť začalo so spájaním a od apríla už trávili celé dni vo výbehu. Jedince sa intenzívne párili  a keďže sme v máji už ruju u samice nezaznamenali, bol to dobrý znak toho, že by mohla byť gravidná. Postupne sa Nimali zaoblila a približne týždeň pred vypočítaným termínom pôrodu sme už leopardy spolu do výbehu nepúšťali.

Nimali sa bezproblémovým pôrodom stala po prvýkrát matkou. Svoju úlohu zvláda úspešne, mláďa chráni a vzorne sa oň stará. V blízkosti pôrodného boxu znáša prítomnosť len svojich chovateľov a na cudzích ľudí reaguje agresívne. Dáva tak najavo, že nechce byť rušená, preto sme novej rodinke dopriali dostatok pokoja a dočasne sme uzavreli vnútornú návštevnícku časť pavilónu. Návštevníci však majú možnosť sledovať priamy prenos z vnútorného chovného zariadenia na monitore pri vstupe do pavilónu.

Prvýkrát na verejnosti

Mláďa už o chvíľu dosiahne vek, kedy je nutné uskutočniť zdravotnú prehliadku, prvú vakcináciu, identifikačné čipovanie, váženie a určenie pohlavia.

Veterinárna prehliadka sa uskutoční 13. augusta 2018 o 10:00 h priamo v pavilóne šeliem a v danom termíne bude médiám umožnené fotografovanie/filmovanie mláďatka. Poprosíme sa dopredu na túto akciu nahlásiť emailom na alexandra.ritterova@zoobratislava.sk.

Zaujímavosti o chove leopardov cejlónskych v našej ZOO

Prvý chovný pár leopardov cejlónskych v histórii našej ZOO sme doviezli v roku 1983 zo ZOO Ostrava. Chov týchto vzácnych a ohrozených veľkých mačiek sme obnovili v roku 2006. Pred týmto mláďatkom boli poslednými prírastkami u leopardov cejlónskych práve samica Nimali aj so sestrou Nayanou, ktorá bola umiestnená do ZOO Brno.

V jednom období sme v našom chovnom zariadení chovali až 4 leopardov cejlónskych – 2 samice a 2 samcov. Najstaršieho samca Lothara sme bohužiaľ museli v roku 2014 eutanazovať kvôli vážnym neliečiteľným geriatrickým problémom pohybového aparátu. Na základe genetických analýz a odporúčaní EEP koordinátora pre tento druh, bola Sariska (matka Nimali) v roku 2015 presunutá do ZOO Banham (Anglicko) ku geneticky vhodnejšiemu samcovi.

Leopard zo Srí Lanky

Leopard cejlónsky sa vyskytuje len na ostrove Srí Lanka a patrí medzi najmenšie mačkovité šelmy. Môže sa u nich vyskytovať tzv. melanistická forma „čierny panter“. Nejde o čierne sfarbeného jedinca, len o tak tmavého, že je len veľmi obtiažne identifikovať na srsti kresbu. Aj keď sa vedia veľmi dobre šplhať, nezvyknú si korisť vyťahovať na strom ako iné poddruhy leoparda, pretože nemajú takých konkurentov, ktorí by im korisť ukradli. Priemerná dĺžka gravidity je u leopardov 96 dní. Zvyčajne sa rodia 2 až 3 mláďatá s priemernou pôrodnou hmotnosťou 500 g. Vo veku 4 až 6 týždňov začínajú opúšťať brloh. S matkou zostávajú 1-2 roky. V súčasnej dobe sú vo voľnej prírode ohrozené najmä lovom, ale i úbytkom životného priestoru a tým ubúdaním koristi.

Dĺžka tela: 95 – 167 cm
Dĺžka chvosta: 60 – 97 cm
Hmotnosť: 29 – 56 kg
Dĺžka gravidity: 90 – 105 dní
Počet mláďat: 1 – 6
Dĺžka života: 15 (v zajatí 23) rokov
Potrava: malé a stredné kopytníky, opice, nelietavé vtáky, drobné živočíchy
Spôsob života: samotársky, niekedy v pároch a rodinných skupinách
Výskyt: tropické lesy Srí Lanky
Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com