POZOR! Zmena premierového vysielania, od 22.01.2020 vysielame premieru vždy v stredu o 18:00 ako v rozvodoch tak aj na internete. Vaša Dúbravska televízia.

Posledná aktualizácia

 • 25 január, 2020

počítadlo návštev

 • 3767032prečítania:
 • 476Prečítania dnes:
 • 977prečítania včera:
 • 6173prečítania posledný týždeň:
 • 826828návštevníkov:
 • 339návštevníkov dnes:
 • 611návštevníkov včera:
 • 3897návštevníkov posledný týždeň:
 • 510Návštevníkov denne:
 • 3Teraz ONLINE:

Odstránenie následkov víchrice v DSS Rača pokračuje, seniori dostanú novú strechu

Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja na dnešnej tlačovej konferencii informovali o pokračovaní prác okolo strešného plášťa objektu DSS Rača Pri Vinohradoch č. 267, ktorý poškodila veterná smršť spred dvoch týždňov. Župa aktuálne disponuje statickým vyjadrením a aj návrhom na predbežný rozpočet na rekonštrukciu strechy, s ktorou by sa malo začať bezodkladne po podpise zmluvy s výhercom súťaže. Ten bude známy už v piatok.

„Veľká časť strechy sa strhla, alebo bola strhnutá preletela dokonca o dva bloky. Zároveň sme sa dostali do situácie, kedy sme museli prijať okamžité provizórne riešenia a medzi tým sme, samozrejme, vypísali príslušnú súťaž, aby sme sa dostali k tomu, že sa strecha opraví. Stala sa ale nemilá vec, urobili sme chybu. Na časti strechy zostala stará fólia, ktorá nebola strhnutá a táto stará fólia bola považovaná našimi ľuďmi za dostatočne dobrú a že zabráni tomu, aby pretieklo, keby prišiel nejaký ďalší dážď. Prišli ďalšie búrky a táto stará fólia pretiekla. My sme ponúkli týmto ľuďom, aby sa presťahovali do iných častí budovy, ktoré sú riadne pod strechou. Viacerí povedali, že nie, netreba, ale na druhej strane my sme spravili chybu, že sme nevymenili rovno celú fóliu po celej dĺžke. Niekoľko ubytovacích jednotiek je zatečených. Holým faktom je, že už po celej dĺžke je tá nová fólia, ktorá zabráni tomu pokiaľ bude normálne pršať. Ak ale príde orkán a niečo vytrhne, tak to nevieme ovplyvniť, lebo to pýta skutočne novú strechu,” zhrnul udalosti posledných dní predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Po veternej smršti, ktorá zasiahla aj Bratislavu 10. augusta, boli odstránené odtrhnuté časti strešného plášťa porozhadzované v okolí objektu a súčasne demontované poškodené časti strešného plášťa, ktoré zostali na strešnej nosnej konštrukcii, neboli stabilné a ohrozovali okolie objektu možný pádom. V pondelok po smršti Bratislavský samosprávny kraj vykonal obhliadku provizórne zabezpečenej strechy za účasti statika, ktorý následne vyhotovil popisom jestvujúci stav a navrhol riešenie sanácie strešného plášťa

„Za celý čas odkedy víchrica v Bratislave urobila tieto škody, urobili sme odpratanie všetkých odtrhnutých častí strechy, urobili sme statické posúdenie celého toho krovu a zároveň vyberáme v súťaži spoločnosť, ktorá nám túto strechu komplete urobí a vymení. Práce by sa na to mali začať budúci týždeň v pondelok. V piatok by sme chceli ukončiť súťaž. Bude to stáť skoro sto tisíc eur,“ predstavil plány riaditeľ Úradu BSK Valerián Potičný.

Počas pondelka 21. augusta 2017 Bratislavský samosprávny kraj vymenil strešnú izolačnú fóliu aj na miestach, kde po veternej smršti ostala pôvodná hydroizolačná fólia, pretože po víkendovom výdatnom daždi pôvodná fólia pretiekla. Takýmto spôsobom až do sanácie strešného plášťa je zabezpečená strecha proti pretečeniu.

„My sme hneď po havárií reagovali a prekryli sme len časť tejto strechy hydroizolačnou fóliou s tým, že pôvodná fólia, ktorá nejavila známky porušenia, tú sme nechali v pôvodnom stave a tam počas tohto dažďa cez tento víkend došlo k zatečeniu a k priesaku dažďovej vody a došlo k zatečeniu tých dvanástich bytov. Čiže urobili sme chybu, ktorú samozrejme sme dnes a včera odstránili. Zatečené priestory sme vysušili, kde sú ešte nejaké drobné fľaky tie v rámci týchto drobných opráv vymaľujeme,“ uzavrel riaditeľ Oboru investičných činností, majetku a verejného obstarávania Jozef Chynoranský.

Budova, kde bola poškodená strecha je poistená, škodová udalosť bola nahlásená poisťovni cestou zariadenia DSS v Rači.

Spat

Počasie