POZOR! Zmena premierového vysielania, od 22.01.2020 vysielame premieru vždy v stredu o 18:00 ako v rozvodoch tak aj na internete. Vaša Dúbravska televízia.

Posledná aktualizácia

 • 22 január, 2020

počítadlo návštev

 • 3764217prečítania:
 • 344Prečítania dnes:
 • 786prečítania včera:
 • 5547prečítania posledný týždeň:
 • 825044návštevníkov:
 • 188návštevníkov dnes:
 • 471návštevníkov včera:
 • 3617návštevníkov posledný týždeň:
 • 490Návštevníkov denne:
 • 9Teraz ONLINE:

Peter Pellegrini o budúcnosti EÚ: Potrebujeme dlhodobú víziu, ktorej budú občania dôverovať

EÚ potrebuje napredovať, ale izolácia, protekcionizmus a nacionalizmus nie sú riešením, povedal v utorok slovenský premiér Peter Pellegrini poslancom EP.

Vyhlásenia jednotlivých rečníkov sú dostupné kliknutím na ich mená.

EÚ už nemôže byť uväznená v súčasnom stave a nemôže sa oddať rezignácii, naopak potrebuje celoeurópsku diskusiu o svojej stratégii a ambíciách do polovicu storočia, povedal premiér Pellegrini po tom, ako ho v rokovacej sále privítal predseda EP Antonio Tajani.

Budúca EÚ by mala byť jednotná, prosperujúca a bezpečná, globálne relevantná, čestná ku svojim občanom a starajúca sa o ich budúcnosť, zdôraznil premiér načrtávajúc pred poslancami svoju „víziu atraktívnej Únie, ktorá bude mať dôveru a podporu obyvateľov“.

„Je jasné, že izolácia, protekcionizmus a nacionalizmus nie sú riešením. Našou odpoveďou nesmie byť roztrieštenosť na malé národné štáty s obmedzenými zdrojmi, ale silnejšia jednota EÚ ako globálnej mocnosti,“ zdôraznil. Dodal, že na to potrebujeme spoločnú cestu založenú na jednote hodnôt, ale aj na rozmanitosti našich národných, regionálnych a miestnych kultúr.

Premiér Pellegrini vyzdvihol regionálnu politickú spoluprácu, akou je napríklad Vyšehradská skupina, ako „podstatu úspechu EÚ,“ ktorá by mohla priniesť pozitívny program na posilnenie EÚ. Zdôraznil tiež potrebu komunikácie, hľadania vzájomného porozumenia a riešenia sporov prostredníctvom dialógu a vyhlásil, že všetky strany by v tomto smere mali vynaložiť osobitné úsilie.

Najväčšie výzvy a riešenia

Najväčšími výzvami, ktorým EÚ v súčasnosti čelí, sú okrem iného zmena klímy, nová vlna technologickej revolúcie, rastúce sociálne rozdiely a regionálne sociálno-ekonomické rozdiely, ale aj „rastúce ambície Ruska a Číny, ktoré si vyžadujú silnú a jednotnú reakciu EÚ,“ uviedol slovenský premiér.

Pellegrini podporil myšlienku európskej minimálnej mzdy a zriadenie Európskeho orgánu práce, o ktorého sídlo sa uchádza Slovenská republika. Zdôraznil, že EÚ musí zachovať svoju pozíciu lídra v oblasti technologického pokroku a inovácií. Obhajoval politiku súdržnosti, ktorá pomáha stierať rozdiely medzi bohatými a chudobnými regiónmi a trval na tom, že Únia by si mala najprv stanoviť svoje politické ciele a až potom diskutovať o budúcom viacročnom finančnom rámci EÚ.

Európske voľby

Premiér SR kritizoval nedostatok komunikácie s občanmi EÚ „o Európe, o demokracii, o našich plánoch do budúcnosti. Keď od nás nepočujú žiadne odpovede, obrátia sa inde,“ povedal. V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do EP vyhlásil, že „musíme zmobilizovať naše sily“ a „bojovať proti falošným správam, hybridným hrozbám a kybernetickej propagande. Umocniť v ľuďoch pocit naliehavosti. Aby pochopili, že voľby sú dôležité,“ uzavrel.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poďakoval slovenskej vláde za podporu európskeho piliera sociálnych práv a podporil pohľad premiéra Pellegriniho na spoluprácu v EÚ vyhlásením, že Európa musí dýchať oboma pľúcami: západnými aj východnými.

Rozprava s poslancami: sloboda tlače, korupcia, európske hodnoty a Rusko

Sloboda tlače patrí medzi základné piliere demokracie a vražda novinára má vplyv na všetky ďalšie krajiny, uviedol Esteban Gonzáles Pons (EPP, ES) dodávajúc, že okrem rezignácie Roberta Fica sa toho na Slovensku veľa neurobilo. Kriticky sa vyjadril aj k časti vládnej koalície a k niektorým prezidentským kandidátom za ich nenávistné prejavy a vyzval na jednotu EÚ v oblasti migrácie a postoja voči Venezuele.

Roky existovali obavy z vplyvu mafie a korupcie na Slovensku, poznamenal Jozef Weidenholzer (S&D, AT) a dodal, že Ján Kuciak sa snažil priniesť svetlo do tejto tmy a za to bol zavraždený. Poslanec privítal významný pokrok vo vyšetrovaní vraždy, dodal však, že existujú určité pochybnosti o slobode tlače a súdnictve.

„Ak chceme byť dôveryhodným partnerom pre našich spojencov, musíme byť konzistentní,“ uviedla Jana Žitňanská (ECR, SK). Kritizovala časť vládnej koalície za „Podkopávanie našich strategických spojenectiev a ľahkovážne nadbiehanie Rusku,“ čo je „v rozpore so záujmami Slovenska a Európskej únie.“ Odsúdila taktiku vyvolávania strachu v politike, ktorá sa môžu vymknúť spod kontroly, a trvala na potrebe ponúknuť pozitívnu víziu spravodlivej, bezpečnej a dobre spravovanej spoločnosti.

Sophia in ‚t Veld (ALDE, NL) ocenila veľmi silnú občiansku angažovanosť na Slovensku a premiérovi Pellegrinimu odkázala, že ako predseda vlády má kľúč k budúcnosti EÚ a jeho rozhodnutia určia budúcnosť Slovenska, ale aj celej Únie. Premiérovi odporučila, aby sa odpútal od Roberta Fica a opýtala sa ho, či sa chce pripojiť k tým, ktorí Úniu ničia, alebo sa chce zapísať do dejín ako štátnik, ktorý zo svojej krajiny urobil pozitívny vzor.

Ska Keller (Zelení/EFA, DE) zdôraznila, že úsilie niektorých členských štátov vrátiť sa v oblasti právneho štátu do minulosti si vyžaduje reakciu na úrovni EÚ, napríklad vytvorenie nezávislej komisie expertov, ktorá by sledovala situáciu vo všetkých členských štátoch a mala by právomoc udeľovať sankcie. Podporila pokračovanie kohéznej politiky, ale uviedla, že rozhodovanie o prideľovaní prostriedkov by sa malo presunúť z rúk vlád členských štátov na Európsku komisiu.

Kateřina Konečná (GUE/NGL, CZ) privítala snahu premiéra Pellegriniho napraviť obraz, ktorý má Vyšehradská skupina v EÚ, a ocenila niektoré sociálne politiky prijaté slovenskou vládou. Vyjadrila tiež presvedčenie, že Slovensko sa s nárokmi, ktoré sú naňho kladené po vražde slovenského novinára Jána Kuciaka, dokáže dôstojne vysporiadať.

Rolandas Paksas (EFDD, LT) kritizoval súčasnú EÚ za to, že sa vzdialila vízii svojich zakladateľov. Brexit je podľa neho posledné varovanie. Kritizoval tiež globalizáciu a multikulturalizmus a vyhlásil, že EÚ je chorá a stráca svoju identitu.

Marcel De Graaff (ENF, NL) ocenil Vyšehradskú skupinu za obranu európskych hodnôt, ktoré podľa neho migranti pošliapavajú. Ocenil, že Slovensko odmietlo pakt OSN o migrácii a vyzval na uzatvorenie hraníc a zastavenie migrácie do EÚ.

Premiér Pellegrini odpovedal na otázky prvého kola rečníkov a následne pokračoval v diskusii o svojej vízii budúcnosti EÚ s ostatnými poslancami Európskeho parlamentu. Videozáznamy všetkých príspevkov sú k dispozícii tu.

Súvislosti

Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini sa do diskusie s poslancami a Komisiou o budúcnosti Únie zapojil ako osemnásty líder členského štátu EÚ.

Na rozpravách o budúcnosti EÚ sa dosiaľ zúčastnili tieto hlavy štátov a vlád:

írsky premiér Leo Varadkar – dňa 17. januára 2018,
chorvátsky premiér Andrej Plenković – dňa 6. februára 2018,
portugalský premiér António Costa – dňa marca 2018,
francúzsky prezidentEmmanuel Macron – dňa apríla 2018,
belgický premiérCharles Michel – dňa 3. mája 2018,
luxemburský premiér Xavier Bettel – dňa 30. mája 2018,
holandský premiér Mark Rutte – dňa 13. júna 2018,
poľský premiér Mateusz Morawiecki – dňa 4. júla 2018,
grécky premiér Alexis Tsipras – dňa 11. septembra 2018,
estónsky premiér Jüri Ratas – dňa 3. októbra 2018,
rumunský prezident Klaus Iohannis – dňa 23. októbra 2018,
nemecká kancelárka Angela Merkel – dňa 13. novembra 2018,
dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen – dňa 28. novembra 2018,
cyperský prezident Nikos Anastasiadis – dňa 12. decembra 2018,
španielsky premiér Pedro Sánchez – dňa 16. januára 2019,
fínsky premiér Juha Sipilä – dňa 31. januára 2019,
taliansky premiér Giuseppe Conte – dňa 12. februára 2019.

Ďalším lídrom EÚ, ktorý sa zapojí do diskusie s poslancami o budúcnosti Únie, bude švédsky premiér Stefan Löfven. Do Európskeho parlamentu zavíta počas aprílového plenárneho zasadnutia v Bruseli.

Spat

Počasie