Posledná aktualizácia

 • 23 máj, 2020

počítadlo návštev

 • 3832512prečítania:
 • 298Prečítania dnes:
 • 296prečítania včera:
 • 3384prečítania posledný týždeň:
 • 856679návštevníkov:
 • 92návštevníkov dnes:
 • 125návštevníkov včera:
 • 1214návštevníkov posledný týždeň:
 • 166Návštevníkov denne:
 • 5Teraz ONLINE:

Prezident Kiska v EP: Únia potrebuje silných a zanietených lídrov

EÚ nie je potápajúca sa loď a nepotrebuje revolúciu, ale užšiu spoluprácu zameranú na dosahovanie cieľov a vzájomnú dôveru, uviedol v pléne EP prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani v úvode slávnostného zasadnutia privítal v pléne prezidenta SR zdôrazňujúc dôležitosť jeho prejavu v čase prebiehajúcich diskusií o budúcnosti Európskej únie.

Prezident Kiska odmietol tvrdenie, že v architektúre EÚ sú „zásadné chyby,‟ ktoré povedú spoločenstvo k neradostnej budúcnosti. „Nepotrebujeme revolúciu,‟ potrebujeme „spoločne riešiť problémy, pomáhať si navzájom a učiť sa jeden od druhého,‟ uviedol.

EÚ by sa namiesto míňania energie na diskusie o viacrýchlostnej Európe mala zamerať na „dosahovanie presvedčivých výsledkov,‟ uviedol prezident Kiska. V EÚ budú vždy štáty, ktoré budú chcieť spolupracovať viac ako iné krajiny, „je však dôležité, aby boli nové iniciatívy otvorené pre každého, kto prejaví záujem,‟ dodal.

Nie hádzaniu zodpovednosti na Brusel

Prezident SR kritizoval hádzanie zodpovednosti za všetko zlé na Brusel a prezentovanie „všetkých úspechov ako národných víťazstiev a všetkých neúspechov ako európskych prehier.‟ Napriek tomu, že „proti-európski populisti a extrémisti nás nemôžu poraziť v riešeniach zlepšujúcich život našich občanov,‟ zdá sa, že „nás porážajú svojou neobmedzenou (…) vášňou pre svoju vec,‟ uviedol Andrej Kiska. „Bojujeme za správnu vec – projekt mieru, prosperity a ľudskej dôstojnosti,‟ EÚ však potrebuje „silných lídrov s väčšou sebadôverou a zanietením, keď konajú a vystupujú v prospech EÚ,‟ dodal.

Viac solidarity a vzájomnej dôvery

„Solidarita a vzájomná dôvera sú nevyhnutné pre náš úspech a silu prekonať čokoľvek čo príde,‟ vyhlásil Andrej Kiska. „Nedávna migračná kríza (…) zanechala rany na našej vzájomnej dôvere,‟ ktorých „vyliečenie (…) bude chvíľu trvať,‟ uviedol prezident SR. Zároveň však zdôraznil, že „je našou morálnou povinnosťou pomôcť deťom, ženám a mužom, ktorí v snahe zachrániť si životy utiekli zo svojich domovov,‟ a dodal, že „Slovensko by nikdy nemalo váhať nad preukázaním solidarity našim priateľom a partnerom v EÚ.‟

Silnejšia globálna Únia, bezpečnejšie susedstvo a boj proti hoaxom

Európska únia by mala mať „ambicióznejšiu zahraničnú a bezpečnostnú politiku‟ a nemala by sa obmedzovať na „dobrodinca, ktorý získa a poskytne peniaze, keď sa usadí prach,‟ vyhlásil slovenský prezident. Andrej Kiska tiež vyzval EÚ, aby nerezignovala na politiku rozširovania sa. „Neschopnosť ponúknuť nádej‟ krajinám, ktoré susedia s EÚ, „posilní odporcov prosperujúcej, mierovej a integrovanej Európy,‟ uviedol.

Európska únia tiež musí aktívnejšie bojovať proti ruskej propagande a informačnej vojne, zdôraznil prezident Kiska. „Bolo by hanbou nechať európsky projekt skrachovať kvôli našej neschopnosti zastaviť šírenie hoaxov a klamlivých správ,‟ zdôraznil.

Celý prejav slovenského prezidenta si môžete pozrieť zo záznamu tu, záznam tlačovej konferencie prezidenta Kisku a predsedu EP Tajaniho je k dispozícii tu.

K dispozícii sú aj videozáznamy prejavu prezidenta SR a spoločnej tlačovej konferencie vo vysielacej kvalite.

Súvislosti

Andrej Kiska bol zvolený za prezidenta SR v marci 2014, úradu sa ujal na obdobie piatich rokov v júni 2014. Je štvrtým prezidentom Slovenskej republiky a treťou hlavou štátu, ktorá bola zvolená priamou voľbou. V pléne EP vystúpil ako druhý prezident SR – po Rudolfovi Schusterovi, ktorý sa poslancom prihovoril v máji 2001.

Postup: Slávnostné zasadnutie

Twitter: @Andrej_Kiska

Spat

Počasie