Posledná aktualizácia

 • 20 november, 2019

počítadlo návštev

 • 3698976prečítania:
 • 26Prečítania dnes:
 • 666prečítania včera:
 • 5124prečítania posledný týždeň:
 • 787406návštevníkov:
 • 17návštevníkov dnes:
 • 383návštevníkov včera:
 • 3082návštevníkov posledný týždeň:
 • 505Návštevníkov denne:
 • 5Teraz ONLINE:

Prvé tohtoročné prírastky v ZOO

Od začiatku roka 2019 v ZOO Bratislava pribudli dva nové prírastky. Mláďatko oryxa arabského (Oryx leucoryx) a lamy krotkej (Lama glama). Samička Oryxa arabského sa narodila v sobotu 2. februára 2019 a lama krotká v utorok 5. februára 2019.

Otec mláďatka oryxa arabského, Thiory, pochádza zo ZOO Thoiry vo Francúzsku, matka Blueberry je zo ZOO Jardin des Plantes Paris. Pôrod prebehol bez komplikácií, Blueberry sa o mláďa veľmi dobre stará. Prvý týždeň bola samica s mláďatkom v maštali, oddelená od stáda, počas druhého týždňa chodili spolu do výbehu na krátky čas, aby si mláďa zvyklo na prostredie a naučilo sa chodiť dnu do maštale na zavolanie chovateľov. Od tretieho týždňa života mláďaťa sú spolu s matkou spojení s ostatnými členmi stáda a obaja chodia von na dlhší čas, takže ich budete môcť vidieť vo výbehu.

Oryx arabský je najmenší druh z rodu Oryx. Vo voľnej prírode boli začiatkom 70. rokov 20. storočia následkom nadmerného lovu vyhubené. Vďaka chovným záchranným programom a postupnému navráteniu jedincov zo zoologických záhrad do voľnej prírody sa podarilo divoké populácie stabilizovať. Oryx arabský je od roku 2011 zaradený do kategórie medzi zraniteľné druhy (patrí do kategórie Medzinárodného červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN – Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov).
Táto púštna antilopa je výborne prispôsobená na život v drsných, suchých podmienkach. V hlave má špeciálny systém ochladzovania krvi, aby sa jej neprehrial mozog. Telo je sfarbené do pieskovej farby, ktorá odráža slnečné žiarenie, takže ani to sa neprehrieva. Ich srsť má podsadu, ktorá akumuluje teplo do zásoby a uvoľňuje ho počas chladných zimných nocí. Nohy v zime stmavnú, aby si udržali teplo.
—————————————————–
oryx arabský (Oryx leucoryx)
Rad: párnokopytníky
Dĺžka tela: 153 – 235 cm
Dĺžka chvosta: 45 – 90 cm
Výška v kohútiku: 94 – 140 cm
Hmotnosť: 100 – 210 kg
Priemerná dĺžka gravidity: 8 mesiacov
Počet mláďat: 1
Priemerná dĺžka života: do 18 rokov vo voľnej prírode, do 21 rokov v zajatí
Potrava: prežúvavý bylinožravec: trávy, byliny, listy krov
Predátory: vlky, šakaly
Spôsob života: sociálny: vytvára stáda – samec je dominantný, v stáde je niekoľko samíc a ich mláďatá.
nomádický: vedia vycítiť dážď, za ktorým sa pohybujú, pretože tam rastie nová vegetácia
Výskyt: suché pláne, púšte, kamenisté stráne a hustá vegetácia

Mláďatko lamy krotkej (Lama glama) sa narodilo 5. februára 2019. Momentálne ešte nevieme s istotou povedať či sa jedná o samca alebo samičku. Otcom je náš chovný samec Bogyó a matkou samica Nieves. Pretože je mláďatko celé bieleho sfarbenia, chovatelia mu dali meno Snowy. Pôrod prebehol bez komplikácií úplne prirodzene a mláďatko je veľmi aktívne. Lamy sú blízke príbuzné tiav. Žijú v háremových skupinách (do 20 jedincov), kde má dominantnú pozíciu samec. Približne pred 6 000 rokmi boli lamy v Južnej Amerike zdomácnené. Dodnes sa často chovajú ako domáce zvieratá na mäso, srsť alebo nosenie ťažkého nákladu.
—————————————————–
lama krotká (Lama glama)
Rad: párnokopytníky
Dĺžka tela: 153 – 200 cm
Dĺžka chvosta: 22 – 25 cm
Výška v kohútiku: 100 – 125 cm
Hmotnosť: 130 – 155 kg
Priemerná dĺžka gravidity: 348 – 368 dní
Počet mláďat: 1, vzácne 2
Priemerná dĺžka života: 15 – 25 rokov
Potrava: prežúvavý bylinožravec: trávy, byliny, listy krov
Predátory: dravé vtáky
Spôsob života: rodinné skupiny – háremy
Výskyt: trávnaté oblasti Južnej Ameriky

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com