Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2019

počítadlo návštev

 • 3642197prečítania:
 • 188Prečítania dnes:
 • 797prečítania včera:
 • 7682prečítania posledný týždeň:
 • 758048návštevníkov:
 • 95návštevníkov dnes:
 • 401návštevníkov včera:
 • 2736návštevníkov posledný týždeň:
 • 436Návštevníkov denne:
 • 4Teraz ONLINE:

Raketa v Dúbravka odkryje svoj príbeh, inšpirovaná je božím okom

Na sídlisku v bratislavskej Dúbravke pristála v roku 1982. Raketa, čiže sochárske dielo s názvom Pozdrav z vesmíru, od slovenského umelca Dušana Králika. Od tých čias neodletela, a stále sa na nej dajú objavovať ľudské postavy, symboly. Symbolom je aj celkový trojuholníkový tvar „rakety“ diela, ktoré podľa slov autora je inšpirované božím okom v kostole sv. Trojice v Bratislave.

Rokmi sa však na rakete objavovali nápisy, writerské odkazy, tagy. Mestská časť Bratislava Dúbravka preto vo štvrtok 2. augusta organizuje veľké čistenie diela. Časť nápisov a nečistôt sa podarilo mestskej časti odstrániť vysokotlakovým čističom s teplou vodou. Na zvyšok je potrebná ľudská sila a aj chémia počas brigády. Čistenie rakety sa začne 2. augusta o 17tej, stretnutie je pri diele Dušana Králika na Homolovej ulici pod obchodom Jednota. Vítaní sú všetci obyvatelia, Dúbravčania, dobrovoľníci.

Mestská časť zabezpečí pomôcky, vodu pre brigádnikov, na podujatie organizátori pozvali aj autora diela Dušana Králika, ktorý prisľúbil účasť.  Kto príde, možno tak zistí, ako to s tou raketou v 80. rokoch naozaj bolo.

Mestská časť pokračuje aj čistením diela Pozdrav z vesmíru v obnove a revitalizácii  sochárskych diel vo verejnom priestore.

Počas leta prebehlo reštaurovanie diela názvom Detská preliezka od akademického sochára Jána Šicka pri Zdravotnom stredisku Mikuláša Schneidera Trnavského. Dielo z betónu a keramiky bolo  poškodené, na reštaurovanie získala mestská časť Bratislava-Dúbravka dotáciu z Bratislavského samosprávneho kraja.

Obnovy sa dočkal počas posledných mesiacov aj Farebný kvet na námestíčku pri Obchodnom dome Saratov, ktorý postupne vädol, praskal, menil farbu. Ide o dielo Ľudmily Cvengrošovej z keramiky, ktoré je celoplošne glazované. Vytvorené bolo v roku 1983 a časom sa rozpraskávali jeho keramické segmenty. Skladá sa z troch častí a má betónové jadro.

„Dielo sa nám podarilo obnoviť aj vďaka spolupráci so Slovenskou sporiteľnou, ktorá má pobočku hneď v susedstve,“ hovorí o spolupráci pri obnove diel starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Minulý rok už rozkvitli Družičky, sochy dievčat s oficiálnym názvom Kvetinová spomienka, neďaleko Domu služieb či sochy Panny Márie, ktorá sa vrátila späť do Tavarikovej osady. Dúbravka tiež vyčistila kamennú sochu Dievča s knihou od Teodora Baníka na Nemčíkovej ulici.

Mestská časť Bratislava Dúbravka okrem toho čistila viaceré sochy a diela vysokotlakovým čističom s teplou vodou. Išlo napríklad o sochy Miroslava Cipára s názvom Dlhý, široký, bystrozraký v areáli Materskej škole Ušiakova, sochu s názvom Dievča pri Zdravotnom stredisku Saratov a tiež Sestry od Tibora Kaveckého na dvore v Materskej škole Ožvoldíkova. Počas minulého roka čistila Dúbravka aj sochy svätých – Vendelína blízko školy na Dolinského ulici a svätého Floriána v páse zelene na Jadranskej ulici v starej Dúbravke.

Počas uplynulých dvoch rokov pribudla v Dúbravke i nová socha. Na ihrisku pri Horanskej studni vyrástla drevená princezná Dúbravka.

Tento rok plánuje Dúbravka aj osadenie novej sochy, pamätníku, s cieľom pripomenúť slovenského hudobníka, dramaturga, umelca a aj Dúbravčana Deža Ursínyho. Myšlienka vznikla spontánne v kruhu Dúbravčanov. S iniciatívou prišiel Dúbravčan Juraj Štekláč, člen kultúrnej komisie v Dúbravke, ktorý ideu predstavil komisii.

Komisia sa návrhom zaoberala niekoľkokrát, k vypracovaniu projektu sa pridali aj Dúbravské noviny a po vzájomnej spolupráci som navrhla dve umelecké stvárnenia.  K spolupráci a konzultácii bol prizvaný aj syn umelca, Jakub Ursíny.

Kultúrna komisia kladne hodnotila návrh s názvom Listovanie od sochárky Miry Podmanickej, projekt  potom na miestnom zastupiteľstve podporili aj dúbravskí poslanci. Osadenie pamätníka má sprevádzať podujatie s názvom Spomienka na Deža v posledných týždeň nedožitej umelcovej 70tky.

Dežo Ursíny žil na Fedákovej ulici v Dúbravke až do svojej smrti, 29. septembra si ho nielen Dúbravčania pripomenú odhalením diela a aj podujatí s koncertom, čítačkou a stretnutiami.

 

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com