Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2019

počítadlo návštev

 • 3642113prečítania:
 • 104Prečítania dnes:
 • 797prečítania včera:
 • 7598prečítania posledný týždeň:
 • 758014návštevníkov:
 • 61návštevníkov dnes:
 • 401návštevníkov včera:
 • 2702návštevníkov posledný týždeň:
 • 436Návštevníkov denne:
 • 9Teraz ONLINE:

Sacharovovu cenu za rok 2017 získala demokratická opozícia vo Venezuele

Sacharovova cena za slobodu myslenia tento rok poputuje do rúk predstaviteľov demokratickej opozície vo Venezuele. Ocenenie bude slávnostne odovzdané 13. decembra v Štrasburgu.

Tohtoročným držiteľom Sacharovovej ceny sa stala demokratická opozícia vo Venezuele. Rozhodli o tom šéfovia politických skupín Európskeho parlamentu spoločne s predsedom EP Antoniom Tajanim.

Reprezentuje ju tamojšie Národné zhromaždenie pod vedením Julia Borgesa a politickí väzni na zozname Venezuelského trestného fóra Foro Penal Venezolano. Jej hlavnými predstaviteľmi spomedzi nich sú Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González.

„Tým, že Sacharovovu cenu za slobodu myslenia udeľujeme demokratickej opozícii vo Venezuele, opätovne potvrdzujeme našu neochvejnú podporu demokraticky zvolenému Národnému zhromaždeniu. Taktiež žiadame pokojný prechod k demokracii, po ktorej venezuelský ľud tak zúfalo volá,‟ vyhlásil predseda EP Antonio Tajani.

„Touto cenou chceme nielen vyzdvihnúť nebojácne úsilie venezuelskej demokratickej opozície, ale tiež ukázať našu blízkosť a vzdať hold samotným Venezuelčanom – všetkým tým, ktorí boli nespravodlivo uväznení kvôli svojim názorom, tým, ktorí kvôli brutálnemu režimu bojujú o každodenné prežitie a všetkým smútiacim rodinám, ktorí prišli počas neprestajných protestov za slobodu o svojich blízkych,‟ dodal.

Demokratická opozícia vo Venezuele

Politická kríza vo Venezuele trvá už niekoľko rokov. Vládnuca strana postupne obmedzuje zásady právneho štátu a ústavný poriadok a v marci 2017 zbavil najvyšší súd demokraticky zvolené národné zhromaždenie legislatívnych právomocí.

Počet politických väzňov medzičasom prekročil šesťsto osôb. Uvádza to Venezuelské trestné fórum Foro Penal Venezolano. Medzi týmito politickými väzňami sú hlavní predstavitelia opozície Leopoldo López, Antonio Ledezma, Daniel Ceballos, Yon Goicoechea, Lorent Saleh, Alfredo Ramos a Andrea González.

Venezuelskému opozičnému vodcovi Leopoldovi Lópezovi bolo v júli po viac ako troch rokoch zadržiavania dočasne umožnené domáce väzenie, no v auguste 2017 bol opäť preložený do väznice. Ďalší významný opozičný politik a bývalý starosta Caracasu Antonio Ledesma je v domácom väzení už od roku 2015. Bývalí starostovia Alfredo Ramos (Iribarren) a Daniel Ceballos (San Cristobal) boli tiež uväznení, rovnako ako študentský aktivista Lorent Saleh. Medzi politickými väzňami sú dvaja španielski občania, Andrea Gonzalez a Yon Goicoechea.

Od začiatku roka bolo počas uličných protestov zavraždených viac ako 130 príslušníkov opozície, predovšetkým počas protivládnych manifestácií, a vyše 500 ich bolo svojvoľne uväznených.

Reakcie slovenských poslancov

„Ocenenie venezuelskej opozície vnímam ako signál podpory ich boja za demokraciu. Mrzí ma, že ocenenie nedostala Asia Bibi z Pakistanu, väznená pre kresťanské presvedčenie, ktorú nominovali viacerí. Kresťanstvo je najviac prenasledovaným náboženstvom. Z každých piatich prenasledovaných pre vieru sú štyria kresťania,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

„Všetci finalisti si zaslúžia obdiv za ich boji za demokraciu a ľudské práva. Som rád, že cenu získala venezuelská opozícia, ktorú sme vo frakcii EPP nominovali. Tieto statočné ženy a muži bojujú tvárou v tvár autoritárskemu režimu o zachovanie demokracie a ľudských práv vo svojej krajine a patrí im naša úcta a plná podpora,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Slávnostné odovzdávanie ceny

Ocenenie, ktorého súčasťou je aj finančná odmena vo výške 50.000 eur, bude odovzdané 13. decembra počas slávnostného plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Zúčastnia sa ho aj ďalší dvaja tohtoroční finalisti alebo ich zástupcovia.

Finalisti

Okrem venezuelskej demokratickej opozície sa tento rok do finále dostala aj ľudskoprávna a ekologická aktivistka Aura Lolita Chávez Ixcaquic z Guatemaly a švédsko-eritrejský scenárista, novinár a spisovateľ Dawit Isaak.

Prečítajte si aj: Finalisti Sacharovovej ceny 2017.

Sacharovova cena

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcim za ľudské práva a základné slobody. Cena je pomenovaná po ruskom fyzikovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi (1921 – 1989).

Sacharovovu cenu získali minulý rok jezídky Nádja Murád a Lamjá´ Hadží Bašár, ktorým sa podarilo utiecť pred Islamským štátom a dnes sa snažia pomáhať tým, ktorých postihol rovnaký osud.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com