Posledná aktualizácia

 • 16 január, 2019

počítadlo návštev

 • 3350860prečítania:
 • 989Prečítania dnes:
 • 1201prečítania včera:
 • 14181prečítania posledný týždeň:
 • 646924návštevníkov:
 • 368návštevníkov dnes:
 • 456návštevníkov včera:
 • 3905návštevníkov posledný týždeň:
 • 415Návštevníkov denne:
 • 8Teraz ONLINE:

Bývanie aj doprava môžu byť ekologické

Delegácia poslankýň a poslancov Bratislavského samosprávneho kraja sa na návšteve severného Francúzska postupne zoznámili s inovatívnymi riešeniami v oblasti energií. Región Hauts-de-France je lídrom 3. priemyselnej revolúcie a bývalá banská lokalita postupne ožíva start-upmi.

„Región Hauts-de-France má za sebou množstvo vrcholov aj pádov, no vždy sa dokázal postupne prispôsobiť dobe. Keď na dno padol banský priemysel, tak sa z toho región dokázal spamätať a dnes môže byť vzorom pre všetky regióny, ktoré sú ekonomicky závislé len na jednom odvetví. V konečnom dôsledku z každého pádu vzišiel tento región silnejší. Malo by to byť pre nás všetkých inšpiráciou, že postupnou adaptáciou na krízu z nej všetci môžeme vyjsť silnejší,“ skonštatovala podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Alžbeta Ožvaldová.

Poslankyne a poslanci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja Tatiana Mikušová, Zuzana Schwartzová, Ildikó Virágová, Anna Zemanová, Peter Fitz, Pavol Galamboš a Peter Šváral pod vedením podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Alžbety Ožvaldovej sa počas druhého dňa v severnom Francúzsku zoznámili a inovatívnymi riešeniami v oblasti energetiky a verejnej osobnej dopravy či cyklodopravy.

Delegácia Bratislavského samosprávneho kraja v utorok predpoludním navštívila tepláreň mestského spoločenstva Arras. To sa zaviazalo k prechodu na využívanie obnoviteľných zdrojov energií zabezpečením vykurovania verejných budov za účelom zníženia CO2 v ovzduší. Zriadili preto mestskú tepláreň na drevený odpad a biomasu, ktorá vykuruje miestne školy, jasle, nemocnicu či plaváreň. V zaujme ekonomickej a ekologickej udržateľnosti tepláreň používa drevený odpad zo vzdialenosti maximálne 200 km.

V záujme zabezpečenia udržateľnej mobility sa spojila štyridsiatka miestnych samospráv v okolí mesta Arras a spoločne financujú zo svojich daňových príjmov prevádzku viacdruhovej verejnej osobnej doprave v mikroregióne.

„V meste Arras nám predstavili zaujímavý koncept rozvoja regionálnej dopravy. Aby ušetrili výdavky, tak okrem autobusovej verejnej dopravy, ktorá bola veľmi cenovo prístupná, mali takzvané taxíky na zavolanie, ktoré slúžili ako autobusová linka, čiže nechodila ako taxík, ale na zavolanie prišli a v rámci autobusovej linky odviezli občana na svoju zastávku. Taktiež bola tam silná podpora cyklodopravy, kde motivovali a motivujú ľudí, aby si obstarávali bicykle s tým, že veľmi kvalitné elektro bicykle im za 20 euro za rok zapožičali, aby sa naučili využívať cyklodopravu a následne zväčša ľudia usúdili, že vlastne tento spôsob dopravy je pre nich výhodný a taká štatistika pre nich vychádzala, že si napokon v tom druhom roku tieto bicykle zakúpili,“ predstavila projekt dopravy vo francúzskom Arrase poslankyňa NR SR a zároveň poslankyňa župného zastupiteľstva BSK Anna Zemanová.

Súčasťou programu bola aj prehliadka start-upu Unéole v Arrase, ktorý od roku 2011 vyvíja rozličné typy veterných turbín, ktoré sa dokážu adaptovať na silu vetra a na urbanizáciu. Jedná sa najmä o prototypy, ktoré možno umiestniť v centrách miest a vyrobené sú z recyklovaného hliníka a ľanových vlákien. Ďalšia prehliadka bola v spoločnosti Pocheco, ktorá vyrába ročne 2 miliardy papierových ekologických produktov.

Poslednou zastávkou delegácie poslankýň a poslancov BSK bola historická budova pradiarne v Lille, z ktorej je od roku 2009 moderné centrum pre start-upy.

„Stará pradiareň mi pripomenula bratislavskú Cvernovku aj svojim využitím v minulosti. Vynikajúce na tom je, že sa na jednom mieste spojila vôľa regionálnej samosprávy s podnikateľmi a vytvorili jedno obrovské miesto, kde sa stretávajú nápady z celého regiónu. To znamená, že keď príde podnikateľ, ktorý má nápad, predloží ho riadiacemu výboru, dostane zelenú, dostáva podporu a môže na tomto mieste svoj nápad kreovať. Dostáva aj finančné podpory ale aj support na to, aby sa jeho nápad rozvinul. Tento podnikateľ zostáva v regióne, pretože jeho nápad chce realizovať v tomto regióne, pretože jeho nápad chce realizovať v tom jeho regióne. Podporuje týmto región aj patriotizmus obyvateľov aj udržateľnosť nápadov. Tým sa dosiahne, že sa na jednom mieste skoncentrovali práve tí regionálni politici, všetko to čo sa tvorí v hlave v regióne, sa naozaj aj realizuje. Pokladám to za ideálnu cestu ako z regiónu kde sa pracovalo rukami vytvára jeden inovatívny región v oblasti životného prostredia, tak ako to bolo v tomto regióne kde žije 6 a pol milióna obyvateľov v regióne Hauts-de-France,“ uzavrela župná poslankyňa Tatiana Mikušová.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com