Posledná aktualizácia

 • 17 október, 2018

počítadlo návštev

 • 3190657prečítania:
 • 1221Prečítania dnes:
 • 2109prečítania včera:
 • 13686prečítania posledný týždeň:
 • 613019návštevníkov:
 • 285návštevníkov dnes:
 • 399návštevníkov včera:
 • 3701návštevníkov posledný týždeň:
 • 367Návštevníkov denne:
 • 5Teraz ONLINE:

Cesta rozvoja je cestou k ekológii

Poslankyne a poslanci Bratislavského samosprávneho kraja sa vo francúzskom meste Lille zoznámili som strategickým plánom 3. priemyselnej revolúcie v regióne Hauts-de-France. Tretia priemyselná revolúcia je prechod k využívaniu alternatívnych a inovatívnych zdrojov energie a informačných technológií a v bývalej banskej oblasti na severe Francúzska je už teraz do projektu zapojených vyše 700 partnerov.

„Stretli sme sa s podpredsedom regiónu s pánom Rapnom aj ostatnými expertmi tohto územia a regiónu, ktorí sa zaoberajú myšlienkou nastolenia takzvanej tretej priemyselnej revolúcie. Jej zmyslom je, aby sa využívali všetky nevyužité zdroje energie, recyklácie obnovením týchto rôznych zdrojov energie a cieľom je do budúcna vytvoriť platformu inteligentných regiónov v rámci Európskej únie. Samozrejme Bratislavský samosprávny kraj všetky stratégie a všetky možnosti čerpania nových zdrojov energie a veľmi sa nám páči práve ich stratégia zníženia náročnosti energetických budov využitím rôznych recyklovaných materiálov. Tak isto sa nám páči ich stratégia, v čom sme už aj my, regionálnej inovácie to znamená, že všetko čo sme tu videli dúfam, že vrámci Bratislavského samosprávneho kraja budeme vedieť využiť v prospech rozvoja nášho kraja,“ zhrnula podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Alžbeta Ožvaldová.

Poslankyne a poslanci zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja Tatiana Mikušová, Zuzana Schwartzová, Ildikó Virágová, Anna Zemanová, Peter Fitz, Pavol Galamboš a Peter Šváral pod vedením podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Alžbety Ožvaldovej sa na pozvanie ekonóma Jeremyho Rifkina zoznamujú vo francúzskom Lille so strategickým plánom 3. priemyselnej revolúcie, ktorú región Hauts-de-France lídruje. Priemyselná revolúcia s poradovým číslom 3 stojí na piatich pilieroch, na ktoré sa podľa Rifkina treba sústrediť. Prvým je využívanie obnoviteľných zdrojov energie, druhým je „Ľudské obydlia a produkcia energie“, teda aby boli domy samostatné v energetickej oblasti, treťou výzvou je úschova energie, štvrtým pilierom je „Komunikácia inovácií v oblasti energetiky, energetický „internet“ a transport“ a na záver je to elektrifikácia dopravy.

„Pre nás ako pre starostov je to zaujímavé z toho dôvodu, že na každej obci sa nachádzajú nejaké staré záťaže, či už staré družstvá alebo staré fabriky a je tu jedna z možností a inšpirácií ako do budúcnosti s týmito objektmi naložiť zmysluplne, aby nedošlo len k jednoduchému zbúraniu, ale naozaj k funkčnému využitiu týchto priestranstiev do budúcna pre širšiu verejnosť,“ doplnil Peter Fitz, poslanec BSK.

Súčasťou programu boli aj stretnutia s Viceprezidentom regiónu zodpovedným za 3. priemyselnú revolúciu Philippem Rapenauom a starostom komúny Loos-en-Gohelle Jean-Francois Caronom. Rovnako sa s projektami obnovy zoznámili poslanci aj priamo na mieste. V pondelok navštívili bývalú banskú lokalitu Site du 11/19. Dvojica bývalých háld, pri ktorých sa do polovice osemdesiatych rokov ťažilo uhlie, po vyše dvadsiatich rokoch pred siedmimi rokmi opäť ožila a je domovom desiatok malých a stredných podnikov zameraných na oblasti ako energetický audit či systémy pre úpravu vody. Haldy sú začlenené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Budova, bývalé banské administratívne centrum, dnes, samozrejme, využíva energiu z obnoviteľných zdrojov.

Región Hauts-de-France vznikol v roku 2016 zlúčením regiónov Nord-Pas-de-Calais a Pikardia. Región má 5 okresov a jeho administratívnym centrom je mesto Lille.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com