Posledná aktualizácia

 • 16 február, 2019

počítadlo návštev

 • 3409137prečítania:
 • 563Prečítania dnes:
 • 1906prečítania včera:
 • 15984prečítania posledný týždeň:
 • 660264návštevníkov:
 • 179návštevníkov dnes:
 • 451návštevníkov včera:
 • 3355návštevníkov posledný týždeň:
 • 419Návštevníkov denne:
 • 10Teraz ONLINE:

Dobrý trh na Jakubáku: jarný, remeselný a bez odpadu

Už túto sobotu sa na Jakubovom námestí uskutoční obľúbené podujatie Dobrý trh. Okrem vyše 150 stánkov s kvalitnými potravinami a originálnym dizajnom si návštevníci užijú workshopy, koncerty či diskusie. Novinkou je snaha znížiť počet vriec s odpadom, na Dobrom trhu nenájdete žiadne plastové obaly ani kelímky.

Spolu s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky vytvoril Dobrý trh koncepciu, ktorá mu pomôže produkovať menej odpadu. Zahŕňa poctivé triedenie či obmedzenie baliaceho materiálu. Zvyšky jedla a potravinový odpad sa bude kompostovať priamo na trhu.
Striktne obmedzili aj použitie plastových obalov, riadov, tácok, príborov, pohárov či tašiek. “Naši gastropredajci budú musieť používať len rozložiteľný riad a poháre. Je to ambiciózny cieľ, ale veríme, že sa nám to aj s podporou návštevníkov podarí,”, vysvetľuje Barbara Zavarská z Dobrého trhu.
V ekologickom duchu sa nesie aj výber stánkarov, ktorí by chceli na Dobrom trhu predávať. Spomedzi niekoľkých stoviek prihlášok uprednostnil tím Dobrého trhu tých, ktorí nezabúdajú na životné prostredie a neboja sa ho inovatívnym spôsobom šetriť. Okrem toho musia predajci spĺňať kritériá remeselnej výroby či preukazovať pôvod surovín. Na Dobrom trhu na Jakubáku platia princípy Slow Food: ten, kto vyrába aj predáva.

Koncepciu zero-waste predstavia na Dobrom trhu aj v praxi. V Zóne bez odpadu sa návštevníci naučia, ako šiť zo zvyškov oblečenia, neplytvať potravinami alebo kompostovať v byte. Nájdete tu aj veľký výber bezodpadových produktov – čapovanú kozmetiku, potraviny bez obalu, dizajnové výrobky z recyklovaných materiálov. Prebehne aj diskusia o recyklácii odpadov na Slovensku a záverečná tlačová konferencia projektu Dobrý trh – Svetlo mesta.

V spolupráci s festivalom [fjúžn] a združením Kto pomôže? sa bude diskutovať aj o integrácii cudzincov na Slovensku. O problematike vylúčených minorít porozpráva Iveta Radičová.

Na Dobrom trhu sa predstavia aj pesničkári z komunity Folkie. Zahrajú hudobníci Oksyi, Viťo Chrappa, Graeme Mark, Bosá Aja, Katarína Palubová, Ado Juráček, be.well. Na trhu tradične zahrajú aj Funny Fellows.

Nebude chýbať ani bohatý program pre deti – detské divadielka, detský trh, ukážky včelárstva a zábavné stretnutie s vedou Vedecký brloh, ktoré pripraví Elektrárňa Piešťany. V rodinnom centre Prešporkovo sa bude konať burza detského oblečenia. Pre malých aj veľkých bude určený workshop kreslenia postáv do komixov, ktorý prebehne v Galérii DOT.

Súčasťou Dobrého trhu je aj objavovanie susedstva. V okolí Jakubáku budú mimoriadne otvorené niektoré prevádzky a galérie. V inak uzavretej záhrade školy BISLA na Grösllingovej bude burza kníh, koncerty a tanečná performance Diamond Dance. Do programu sa zapojí aj Ministerstvo kultúry, pripravilo napríklad kvíz či tombolu.

Viacerí susedia z Jakubáku venovali poukážky do Mačky vo vreci, predajných balíčkov s prekvapením. Kúpou podporíte dlhodobý cieľ Dobrého trhu – stať sa prvým podujatím s uceleným odpadovým hospodárstvom na Slovensku.

Dobrý trh sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala.
Projekt Dobrý Trh – Svetlo mesta bol podporený z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je Podpora diverzity v kultúre a v umení v rámci európskeho kultúrneho dedičstva.
Powered by: ZSE
Hlavný partner: Bratislavský samosprávny kraj
Partneri: Bratislava – mestská časť Staré Mesto, Hlavné mesto Bratislava, BKIS, OLO, Bittner, Green Foundation, JRK Waste Management
Partner pre technické zabezpečenie: MT Agency
Programoví partneri: NuDance Fest, BISLA, [fjúžn], Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Folkie, Slow Food Pressburg
Mediálni partneri: in.ba, Staromestské noviny, Rádio FM, Rádio Viva Metropol, Čierna labuť

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com