Posledná aktualizácia

 • 16 január, 2019

počítadlo návštev

 • 3350986prečítania:
 • 1115Prečítania dnes:
 • 1201prečítania včera:
 • 14307prečítania posledný týždeň:
 • 646947návštevníkov:
 • 391návštevníkov dnes:
 • 456návštevníkov včera:
 • 3928návštevníkov posledný týždeň:
 • 415Návštevníkov denne:
 • 13Teraz ONLINE:

EÚ sa musí aktívnejšie zapojiť do mierového úsilia v Sýrii, tvrdia poslanci

Mier je možné dosiahnuť iba úsilím všetkých umiernených sýrskych skupín pod vedením OSN.

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png EÚ musí byť v mierovom procese v Sýrii aktívnejšia.

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png Na vyšetrenie vojnových zločinov spáchaných v Sýrii by mal byť zriadený samostatný tribunál.

Politický proces pod vedením Organizácie spojených národov (OSN) za účasti všetkých umiernených sýrskych skupín je jedinou cestou k dosiahnutiu mieru v Sýrii, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré vo štvrtok schválil Európsky parlament. Poslanci zároveň vyzvali EÚ, aby bola v tomto procese aktívnejšia.

Európsky parlament podporil stratégiu EÚ pre Sýriu a zdôraznil nevyhnutnosť udržať krajinu jednotnú a nezávislú. Politický proces s podporou a pod dohľadom OSN, na ktorom sa zúčastnia všetky umiernené sýrske skupiny, vedúci k slobodným a spravodlivým voľbám a vychádzajúci z novej ústavy, je podľa poslancov jedinou cestou k mieru v tejto krajine. Vojna v Sýrii si dosiaľ vyžiadala 400.000 životov a zanechala vyše 13,5 milióna obyvateľov bez základných potrieb, akými je jedlo, voda a strecha nad hlavou.

Európska únia sa ako najväčší donor musí aktívnejšie zapojiť do mierového procesu v Sýrii, a to najmä v oblasti pomoci pri zbližovaní strán konfliktu a politickej transformácii, podpory obyvateľstva a prípravy na obnovu krajiny, uvádza sa v uznesení. Poslanci tiež zdôraznili nevyhnutnosť zavedenia opatrení na budovanie dôvery, akými je neobmedzený prístup humanitárnych pracovníkov na celé územie krajiny, ukončenie obliehania všetkých miest a prepustenie väzňov a rukojemníkov.

Parlament odsúdil zverstvá a rozsiahle porušovanie ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva páchané všetkými stranami konfliktu, najmä však ozbrojenými silami Asadovho režimu, ktoré podporuje Rusko a Irán, a skupinami Dá’iš (takzvaný Islamský štát) a Džabhat Fath aš-Šám. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na zriadenie tribunálu pre vojnové zločiny v Sýrii, ktorý by sa nimi zaoberal, kým sa nepostúpia Medzinárodnému trestnému súdu (ICC).

Reakcie slovenských poslancov

„EÚ musí v Sýrii hľadať spoľahlivých a perspektívnych politických partnerov. Demokratická federácia viacerých domácich etník a náboženských skupín na sever Sýrie úspešne bojuje proti Dá’išu a na svojom území zriaďuje demokratické inštitúcie nevyhnutné pre budúce udržateľné fungovanie Sýrie,‟ uviedol poslanec Branislav Škripek (ECR, SK).

„V Sýrii je predovšetkým nutné ukončiť vojnu. Úloha EÚ bude spočívať najmä v stabilizácii a obnove krajiny, tak ako sme to už úspešne dokázali v štátoch bývalej Juhoslávie, To vytvorí podmienky aj pre návrat vojnových utečencov a migrantov,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

Súvislosti

Vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogherini predstavila v marci 2017 oznámenie o stratégii EÚ pre Sýriu. Dokument prináša možnosti, ako by mohla EÚ v rámci existujúceho rámca OSN prispieť k zaisteniu trvalého politického riešenia konfliktu v krajine.

Typ dokumentu: Nelegislatívne uznesenie

Twitter: #Syria @FedericaMog

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com