Posledná aktualizácia

 • 8 december, 2018

počítadlo návštev

 • 3288763prečítania:
 • 234Prečítania dnes:
 • 1685prečítania včera:
 • 20566prečítania posledný týždeň:
 • 632953návštevníkov:
 • 127návštevníkov dnes:
 • 530návštevníkov včera:
 • 3224návštevníkov posledný týždeň:
 • 474Návštevníkov denne:
 • 7Teraz ONLINE:

Kraj odovzdal kľúče od 10 učiteľských „bytov“

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja dnes odovzdal kľúče od desiatich ubytovacích jednotiek pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom škôl v regióne. Dvojizbové „učiteľské byty“ tak od dnes majú nových nájomníkov.

Bratislavská župa odovzdala ďalších desať učiteľských bytov, tak ako sme sľúbili. Všetkých záujemcov sme rozdelili do viacerých kategórií podľa počtu bodov, ktoré dosiahli. Snažili sme sa v tom bodovaní uprednostniť rodiny s deťmi, učiteľské páry a samozrejme sme sa snažili bonifikovať aj tých, ktorých zriaďovateľmi škôl je Bratislavská župa. Na druhej strane sme mali veľa hlasov, ktoré hovorili, aby sme dali šancu aj ostatným a to sa udialo. Prerozdelili sme byty do troch kategórií. Tí, ktorí získali nad 100 bodov, to sú vlastne tí, ktorí sú naozaj páry s deťmi alebo sú obidvaja učitelia. Presne takýchto 6 prihlášok sme mali a rozdali sme 6 bytov,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Zvyšné 4 byty získali svojich nových obyvateľov po žrebovaní, aj za prítomnosti médií a niektorých žiadateľov.

Rekonštrukciou ubytovacích buniek na 1. poschodí školského internátu na Saratovskej 26 v Bratislave na ubytovacie zariadenia vznikla nová desiatka dvojizbových bytových jednotiek. Tie majú vlastnú kuchynku, kúpeľňu, balkón a celkovú plochu 49 metrov štvorcových. Župa do opravy investovala takmer 150 000 eur.

Verím, že týmto krokom sa podarí stabilizovať stav na našich školách. Naozaj chceme získať čo najviac mladých učiteľov. Mnohí odchádzajú kvôli frustrácií z platových podmienok, motivácia býva veľmi nízka, takže aspoň takýmto spôsobom ich chceme motivovať, aby na našich školách zostali, vytvorili si tú životnú púť na školách a odovzdali to najlepšie čo majú svojim žiakom a študentom,“ doplnil riaditeľ Odboru školstva, mládeže a športu Roman Csabay.

Na Úrad Bratislavského samosprávneho kraja bolo doručených 39 žiadostí. Žiadateľov o ubytovanie bolo násobne viac ako bytov, preto prideľovanie bytov prebiehalo v troch kategóriách. Prvých šesť bytových jednotiek bolo automaticky pridelených žiadateľom, ktorí dosiahli v bodovaní kritérií minimálne 100 bodov. Maximálny počet bodov bol pritom 170. Tri byty boli určené pre mladých pedagógov, preto sa žrebovalo medzi žiadateľmi mladšími ako 35 rokov a posledný byt bol vyžrebovaný spomedzi všetkých neúspešných žiadateľov, teda starších aj mladších ako 35 rokov. Výšku nájomného vrátane energií, odvozu smetí, upratovania spoločných priestorov a služieb vrátnice určilo vedenie Strednej odbornej školy automobilovej J. Jonáša, ktorej internát patrí, na 219,60 € s DPH pre dvoch dospelých ubytovaných. Prvé dva „učiteľské byty“ boli odovzdané ešte v marci 2014. Cieľom Bratislavského samosprávneho kraja je v budovaní učiteľských „bytov“ pokračovať aj v budúcom roku.

 

KRITÉRIÁ

Kritérium č. 1 Počet bodov
2 pedagógovia v rodine

50

1 pedagóg v rodine

40

1 pedagóg slobodný

30

2 pedagógovia slobodní

20

nepedagóg

5

Kritérium č. 2
rodina s deťmi  

50

rozvedený s deťmi  

30

slobodný s deťmi  

30

rodina bez detí  

20

rozvedený bez detí  

10

slobodný bez detí  

10

zriaďovateľ BSK  

40

zriaďovateľ iný  

10

Kritérium č. 4
vek do 35  

30

vek nad 35  

10

Okrem projektu učiteľských bytov poskytuje Bratislavský samosprávny kraj pedagogickým pracovníkom ubytovanie v ubytovacích zariadeniach a aj samotné školy poskytujú pedagógom ubytovanie v školských internátoch v prípade voľných kapacít, prípadne v nadbytočných priestoroch škôl prispôsobených na bývanie.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com