Posledná aktualizácia

 • 16 január, 2019

počítadlo návštev

 • 3350928prečítania:
 • 1057Prečítania dnes:
 • 1201prečítania včera:
 • 14249prečítania posledný týždeň:
 • 646939návštevníkov:
 • 383návštevníkov dnes:
 • 456návštevníkov včera:
 • 3920návštevníkov posledný týždeň:
 • 415Návštevníkov denne:
 • 13Teraz ONLINE:

Súd pozastavil práce na pozemku Pri kríži

Od dnes 28. apríla sú pozastavené práce súvisiace s výstavbou náhradných nájomných bytov v lokalite Pri kríži. „Práce sú pozastavené rozhodnutím Okresného súdu Bratislava IV,“ priblížil starosta Dúbravky Martin Zaťovič.
Okresný súd Bratislava IV nariadil neodkladné opatrenia, ktoré sú vykonateľné doručením. Hlavné mesto sa musí zdržať akejkoľvek stavebnej činnosti na pozemku a aj výrubu drevín. Voči rozhodnutiu sa môže hlavné mesto odvolať na Krajský súd.
Magistrát chce v lokalite Pri kríži postaviť objekt so 68 náhradnými bytmi pre ľudí z reštituovaných domov, spoločnosť Metrostav ich má postaviť do 295 dní od prevzatia staveniska. Stavba má stáť približne 4,7 milióna eur.
Byty pre ľudí z reštituovaných domov chce mesto stavať i napriek tomu, že už nemusí, môže ich aj kúpiť. Koncom januára to oznámilo Ministerstvo dopravy a výstavby SR spolu s magistrátom hlavného mesta.
Hlavné mesto spustilo práce v lokalite Pri kríži napriek tomu, že mestskí poslanci 18. februára na mestskom zastupiteľstve odhlasovali, aby sa pozemky, na ktorých sa majú náhradné byty stavať, zverili mestskej časti Bratislava-Dúbravka.
V lokalite Pri kríži pracoval stavebník aj napriek tomu, že sa mal zdržať stavebných aj výrubových prác na pozemku Pri kríži, kým nerozhodne súd. Metrostav odstraňoval dlaždice z miesta, kde parkovali Dúbravčania, zmizli aj dva zasadené stromy.
Hlavné mesto v súvislosti s výstavbou hovorí aj o mýtoch a faktoch. Na oficiálnom webe bratislava.sk vydalo článok pod názvom Aká je pravda o Dúbravke. Dnes tento článok aj rozposlalo médiám ako tlačovú správu. Vytvorilo desať mýtov o výstavbe, ktoré vysvetľuje takzvanými faktami.
Napríklad mýtus o parkovaní – Obyvatelia počas stavby nebudú mať kde parkovať! „Od začiatku výstavby mesto umožňuje dočasné parkovanie až 40 vozidlám,“ tvrdí magistrát. „Zároveň mesto pripravilo návrh na dočasné parkovanie pre ďalších 70 vozidiel počas trvania výstavby, čaká sa len na schválenie stavebným úradom mestskej časti Dúbravka.“
Realita je však iná. Mestom nazvané „dočasné“ parkovanie je doterajšie parkovanie na ulici Kristy Bendovej, vozidlám „umožnilo“ parkovať na rozbahnenej ploche.
„Na tunajší stavebný úrad nebola podaná žiadna žiadosť hlavného mesta o povolenie dočasného parkovania pre 70 vozidiel počas výstavby,“ hovorí Ľubica Vladovičová, vedúca stavebného úradu. „Uvedený zámer dočasného parkovania ani nebol na tunajšom úrade konzultovaný či stavebníkom alebo v zastúpení Generálnym investorom Bratislava.“
Stavebný úrad tak nemá čo schváliť.
Hlavné mesto píše tiež o tom, že „k stavbe vydal OÚ Dúbravka, odbor starostlivosti o životné prostredie, kladné stanovisko z hľadiska odpadového hospodárstva.“
Takýto úrad však neexistuje.

Mestská časť Bratislava Dúbravka chce situáciu riešiť. „Oslovili sme ešte raz pána primátora Iva Nesrovnala a pozveme ho na konštruktívnu debatu o riešení výstavby na pozemku Pri kríži,“ dodal starosta Zaťovič.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com