POZVÁNKA - Dúbravské hody od piatka 21.9.2018 do nedele 23.9.2018.Stánky s občerstvením, kolotoče, hudba, bohatý kultúrny program a sprievodné podujatia. Zasadnutie Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava - Dúbravka sa bude konať dňa 25. septembra 2018 (utorok) o 15.00 hod. v Kultúrnom centre Fontána na Ožvoldíkovej 12.

Posledná aktualizácia

 • 19 september, 2018

počítadlo návštev

 • 3141480prečítania:
 • 1118Prečítania dnes:
 • 1238prečítania včera:
 • 10597prečítania posledný týždeň:
 • 601240návštevníkov:
 • 127návštevníkov dnes:
 • 485návštevníkov včera:
 • 3011návštevníkov posledný týždeň:
 • 416Návštevníkov denne:
 • 8Teraz ONLINE:

Učebnica regionálnej výchovy má viesť k láske k regiónu

V mestskom múzeu v Senci dnes slávnostne pokrstili ll. diel učebnice regionálnej výchovy „Senec – od návršia k horizontom – Dejiny l. , ktorý vzišiel z práce autorského kolektívu pod vedením Mgr. Gábora Strešňáka a prof. Petra Fedora.
„Už pred pár rokmi sme si povedali ako zakladatelia múzea v Senci, že by sme mali tie nazbierane materiály zhmotniť a predostrieť ich tej najmladšej generácii, pretože sa domnievame že najmladšia generácia je dnes najmladšia a neskôr to budú ľudia, ktorí budú ďalej rozvíjať mesto a celý región. A aby ten rozvoj regiónu bol dobrý na to musia mať dostatočné vedomosti ale predovšetkým musia mať istý rebríček hodnôt, ktorý by mal dobre sa vyvíjajúcej spoločnosti vyhovovať. Základná myšlienka tej učebnice je ovplyvňovať najmladšiu generáciu k láske k regiónu,“ povedal jeden z autorov publikácie profesor Peter Fedor.
Župan Pavol Frešo považuje túto učebnicu za základ pre vznik celoregionálnej učebnice, ktorá má pomôcť pri výchove mladej generácie a zároveň má žiakov viesť k láske k regiónu v ktorom sa narodili, vyrastajú v ňom a budú v ňom v budúcnosti pôsobiť a pomáhať v rozvoji.
„Bratislavská župa sa dlhodobo snaží, aby sa do osnov škôl na celom území dostala regionálna tematika. Práve táto učebnica môže slúžiť ako kvalitný odrazový mostík pre tvorbu regionálnej učebnice slúžiacej na výchovu k regionálnej identite a výučbe našich regionálnych dejín. Bez toho aby sme poznali náš región, nie je možné rozvíjať ho v takej miere ako si ďalšia generácia, ktorá po nás prichádza, zaslúži. Preto považujem túto aktivitu za mimoriadne prínosnú,“ zhodnotil predseda BSK Pavol Frešo.
Prvú časť učebnice o regionálnej výchove s názvom „Senec – od návršia k horizontu – Príroda“ vydal tím autorov v októbri 2015. Regionálne dejiny sa vyučujú v rámci voliteľných hodín na druhom stupni základných škôl a na gymnáziách.
„Je to veľmi dôležité z toho dôvodu, aby mladí poznali svoje dejiny, aby mohli svoje poznatky odovzdať ďalším generáciám, aby dostávali z prvej ruky informácie o tom, čo, kedy a kde sa nachádzalo v našom regióne a ako to vyzeralo v minulosti,“ doplnila podpredsedníčka BSK Gabriella Németh.
Autori publikácie sa plánujú v budúcnosti pustiť aj do tretieho pokračovania.

Spat

Počasie

Počasie Bratislava - Svieti.com